Menu Zamknij

Czyste powietrze

WOLNOŚĆ OD… DYMU I SMOGU?

Wielu z Was być może się oburzy. „Ale jak to? Skoro to mój piec to mam prawo palić w nim czym tylko chcę!”. No właśnie nie do końca… Chociaż. Właściwie to tak! Ale po kolei!

Jak powiedział Alexis de Tocqueville „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”. To zdanie jest kluczem do pamiętania o tym, co nam wolno, a czego nam nie wolno.

Pamiętajmy, szczególnie teraz, w zimie, że to co wrzucamy do pieca jest w powietrzu, którym nie tylko my oddychamy. Możemy truć samych siebie, bo to nasze życie, ale nie mamy prawa zatruwać powietrza, które nie jest naszą własnością, ale dobrem wspólnym wszystkich ludzi.

Jeśli chcemy spalić plastiki w swoim piecu – droga wolna. Ale zatkaj najpierw komin i pozamykaj wszystkie okna. Większość z Was teraz pomyśli, ze przecież to niemal jakby wydać na siebie wyrok śmierci. Jeśli już nie udusi się z dymu to i tak w dosyć szybkim czasie nabawi się różnych innych chorób z powodu spalanych rakotwórczych substancji.

Nie zapomnijcie, że paląc w piecu śmieciami lub korzystając z pieców niskiej klasy energetycznej wydajecie dokładnie taki sam, powolny wyrok, ale nie tylko na siebie, ale na wielu Waszych sąsiadów, a nawet na przyszłe pokolenia.

Jako partia będziemy postulować wymiany kotłów węglowych na nowsze (jeśli będzie to konieczne to niechętnie, ale nawet przy pomocy dofinansowań z budżetu państwa), a tam gdzie to możliwe przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub ogrzewania gazowego.

Prawdziwa wolność to nie słynne Owsiakowe „róbta co chceta”, ale również odpowiedzialność za konsekwencje tego co robimy. Dbajmy o zdrowie swoje i naszej okolicy. Bądźmy wolni od smogu i chorób z nim związanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up